Dec 30, 2015

Daha lisedeyken keşfettim müziklerini, bir çok metal grubunu dinledim ve hayran kaldım. Sonra Grigory Spiridonovich Petrov'un o ölümsüz eseri Beyaz Zambaklar Ülkesinde'yi okuduğumda daha da arttı kuzeyin soğuk topraklarına olan hayranlığım. Herkesin hayatında dönüm noktaları vardır. Benimkisi de 2012 yılında Helsinki'de asistanlığa kabul olmam oldu. Hayran olduğum ülkeye aşık olmaya gideceğimi bilmiyordum. 

Sefa Kırlı Helsinki Kadir'İn Atölyesi

Uçağım gece indiği için karanlıktan başkasını göremedim. Kiraladığım eve doğru yolda ilerlerken farkettiğim tek şey yıldızlarla dolu gökyüzü ve yolun iki tarafında yükselen orman olmuştu. Eve ilk girdiğimde evin, mobilyaların ve ufak detayların tamamen ahşapla döşendiğini gördüm. Plastikten ve de metalden çok uzaktı her şey. Farklı olacağını tahmin ediyordum elbet ancak evin insanın ruh halini bu derece etkileyebildiğini daha önce hiç farketmemiştim.

Sefa Kırlı Helsinki Kadir'İn Atölyesi

Okulların açılmasına 5 gün vardı ve bu kuzey ülkesine kar taneleri henüz düşmemişti, sonbahardı. Sabah kalktım ve tüm heyecanla mahallemi keşfe çıktım. Sokakta çok fazla insan yoktu, evimden çıkıp 50 metre yürüdüğümde orman başlıyordu, mahalleden önce ormana daldım ve kendimi doğanın içinde büyük bir huzurun kucağında buldum. Ufak yürüyüş yolları yapılmıştı her yere ve sokaklarda gördüğümden daha fazla insan vardı ormanın içinde. Herkes kendi halinde, Fin utangaçlığıyla doğanın tadını çıkartıyordu. Klasik bir cumartesiydi onlar için. Benden farklı olarak onlar doğayla iç içe olmayı öğrenmişler, doğaya aittiler. Bense İzmir'i, Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki işimi, Buca'nın trafiğini ve 3 milyonluk bir şehri bırakıp 5 milyonluk bir ülkeye yerleşmiştim.

Sefa Kırlı Helsinki Kadir'İn Atölyesi

Hikayemi şimdilik burada bırakacağım. Devamı gelecek elbette. Fin tasarımıyla nasıl tanıştığımı, tasarımın insan hayatını nasıl şekillendirdiğini ve kökten değiştirdiğini adım adım sizlere aktaracağım. Şimdilik bu fotoğraflarla ve ufak video ile yetinin. "Neden Finlandiya?" sorusuna gelince, gezdiğim yerler içerisinde hiç bu kadar doğa ile başbaşa kalmamıştım, üstelik o ülkenin başkentinde yaşarken.

Sefa Kırlı Berçin Erben Helsinki Kadir'İn Atölyesi

Yorum Yazabilirsiniz

Tüm blog yorumlarını yayınlamadan önce bi okuyoruz. İlginiz için teşekkür ederiz.